[Hemsida]


Kriget mellan Ryssland och Ukraina            
20256-10-14 av Mats Lönnerblad 

Ryssland startade kriget i Ukraina genom en fullskalig invasion den 24 februari 2022. Men konflikten har pågått sedan 2014 när Ryssland invaderade och annekterade Krim. Kriget startade med Rysslands attack, och den fullskaliga invasionen 2022, vilket var en upptrappning av en konflikt som pågått sedan 2014.

Bokens titel: Hybris.
Författare: Ola Tunander
Karneval förlag

I Ola Tunanders bok Hybris, Karneval förlag erkänner Ola Tunander att invasionen den 24 februari 2022 framstår som ett definititvt brott mot FN-stadgan, vilket förbjuder våld mot en stats terriotoritella integritetet. Samtidigt som USA och Storbritannien bröt mot FN-stadgan då de rustade upp Ukraina militärt och anpassade landet till Natostandard för att kunna försvara landet mot den olagliga invasionen. Ola Tunander ifrågasätter därför USA:s och EU:s hjälp att kunna försvara sig mot Rysslands aggression och det avtal som Ryssland tidigare bekräftat - och som stipulerar landets självständighet där man frivilligt överlåtit hela Ukrainas kärnvarpenarsenal till Ryssland. Författaren Ola Tunander är research professor emeritus vid Prio Research Instiute, Oslo) och när han försöker försvarar Rysslands invasion går det inte att förstå vad han menar.

Den 24 februari 2022 inledde Ryssland en storskaliga och olagliga invasion av Ukraina från flera håll. Denna attack bröt mot FN-stadgan och resulterade i allvarliga krigsförbrytelser och en humanitär kris i hela landet. Kriget har pågått sedan 2014 då Ryssland invaderade och tog över Krim-halvön. Sedan dess har det även förekommit strider i östra Ukraina, där delar av Donetsk och Luhansk styrts av pro-ryska separatister. Kriget i Ukraina handlar om att Ryssland har försökt att ta kontroll över hela det ukrainska landet, vilket inleddes med annekteringen av Krim 2014, och en fullskalig invasion 2022. Bland orsakerna finns Rysslands historiska syn på Ukraina - som en del av sig självt - samt Rysslands oro för att Ukraina vill gå med i Nato. Kriget har haft förödande humanitära konsekvenser, med miljontals flyktingar och en förvärrad global livsmedels- och energikris. 

Folkrätten anser att Rysslands invasion av Ukraina är ett aggressionsbrott och därmed olaglig, eftersom den strider mot FN-stadgan. Och landets rätt till territoriell integritet. Ukraina har enligt folkrätten rätt att försvara sig mot attacken. Både Ryssland och Ukraina måste dock följa reglerna i krigets lagar, som skyddar civilbefolkningen, och brott mot dessa kan leda till individuellt och statligt ansvar. Medan Ukraina var en del av Sovjetunionen (1922–1991) var landet ganska anonymt för omvärlden. Sovjetunionen dominerades av Ryssland och alla sovjetiska medborgare beskrevs ofta slentrianmässigt som "ryssar". Ukrainas försök efter Sovjetunionens upplösning att gå sin egen väg möttes 2014 av ett hårdfört ryskt ingripande. 2022 vilket visade sig Ryssland sitt motstånd mot att Ukraina vänder sig västerut genom att anfalla landet militärt.

Samtidigt beklagade President Vladimir Putin, något som inte stämmer, när han påstår att ”vi behandlaralla nya postsovjetiska staters suveränitet och vi har ingen plan för att ockupera ukrainskt territoritum, vilket redan har skett. Putin påstår dessutom att han vill att Ryssland, Kina, Indien, Europa och Afrika ska möta USA som”jämlikar” i en multipolär värld. Både den 21 och 24 februari beklagade Putin den stora historiska förlusten av Ukraina, men han sa också att denna förlust var historia som han nu fortsätter att bekämpa. Han sa att ”det inte finns några planer på att ockupera Ukraina ” skriver Ola Tunander, vilket har samtidigt försökt göra” Dessutom påstår den ryska ledningen helt felaktigt att det var väst som startade kriget när all bevisning pekar på att det var Ryssland som inledde invasionen av Ukraina och nu försöker erövra hela landet utan att hittills ha lyckats.

Författaren Olof Tunander påstår dessutomt: I konventionen utnötningskrig, som vi nu upplever i Ukraina kommer Ryssland med nödvändighet att segra eftersom Ryssland har mycket avancerade vapensystem och många gånger större befolkning, samtidigt som han felaktigt påstår att Ukraina förlorar med än fyra soldater för varje rysk soldat, men då räknar han inte med de nordkoreanska soldaterna som tvingas delta i Rysslands orättfärdiga krig mot Ukraina. Minskavtalet från 2015 Och Istanbul avtalet från april 2022 har ju dessutom gett Ukraina neutralitet och terriotoriel integritet som Ryssland inte heller respekterar. Det faktum är ju att Minskavtalet ju undertecknats av FN:s säkerhetsråd som inte heller Ryssland respekterar. Den tolkningen av folkrätten som reducerar FN:stadgan till ett förbud att gå in i ett land med militär styrka över en gräns till ett annat land, lägger nu hela skulden på Ryssland för dess attack mot Ukraina.

Den europeiska uppfattningen är att ett brott mot folkrätten, som jag delar, är att när ett brott mot folkrätten sker. Detta först när Ryssland i strid med tidigare avtal angriper avfyrar vapen över en gräns eller med sina stridsvagnar och trupper korsar gränsen till Ukraina. Det försvarskrig som nu sker mot Ryssland, ser jag som den enda möjligheten för Ukraina, att frikoppla sig från Ryssland. Valet för Ukraina står ju mellan fortsatt diktatur eller den demokrati som hela Europa erbjuder. Att avslöja de handlingar som Ryssland företar mot Ukraina är att förstå den värld vi lever i. Det är för att vi skall kunna hävda att vi vill leva i en demokrati och inte under det förtryck som Ryssland erbjuder. Att avslöja den falska värld som Ryssland befinner sig i måste vara själva förutsättningen för att ett reellt politiskt samtal skall äga rum för att få stoppa för den olagliga invasionen av Ukraina.

Mats Lönnerblad

 

Bankrättsföreningen

Tack besöket och välkommen åter!
Besöksräknare:


Hemsida